Beef Pricing

Each beef dresses out a little differently.

What is hanging weight?

Hanging weight is the weight of the beeve after it has been field dressed but before it has been aged, cut, packaged and frozen. Another term for this is, “on the rail”

Why use the hanging measurement?

We use this weight measurement because we are not selling individual retail cuts but instead are selling by the quarter, halve, or whole animal. Each piece doesn't need to be weighed which is reflected in the lower cost compared to individual retail cuts.

How does hanging weight relate to live weight or packaged retail weight?

As a general rule on a well finished 100% grass-fed steer, the hanging weight is 60% of the live weight and the cut and packaged meat is on average about 60% of the hanging weight. Here is the math:

1100 lbs live weight x .6 = 660 lbs hanging weight x .6 = 396 lbs packaged meat weight on a whole beeve. This is a general rule. If the beeve is overly fat, the hanging weight to packaged meat yield is lower because more is trimmed off. If there isn't enough fat, the yield is also lower because there is more bone per fat / muscle.

 

How much on average does a whole beeve cost?

A whole beeve weighs in on average at 660 lbs hanging weight. 
660 lbs hanging weight x $3.15 / lb = $2079
Processing fee = $369.60
Total = $2448.60

On average there would be around 396 lbs of packaged meat on a whole beeve that has a hanging weight of 660 lbs. $2448.60 / 396 lbs = $6.18 / lb of packaged meat.

How much on average does a half beeve cost?

A halve beeve weighs in on average at 330 lbs hanging weight.
330 lbs hanging weight x $3.25 / lb = $1072.50
Processing fee = $184.80
Total = $1257.30

On average there would be around 198 lbs of packaged meat on a halve beeve that has a hanging weight of 330 lbs. $1257.30 / 198 lbs = $6.35 / lb of packaged meat.

How much on average does a quarter beeve cost?

A quarter beeve weighs in on average at 165 lbs hanging weight.
165 lbs hanging weight x $3.40 / lb = $561.00
Processing fee = $92.40
Total = $653.40

On average there would around 99 lbs of packaged meat on a quarter beeve that has a hanging weight of 165 lbs. $653.40 / 99 lbs= $6.60 / lb of packaged meat.

 

How do CVM Farm's 100% grass-fed beef prices compare to retail store prices?

The average price in the store for 100% grass-fed beef hamburger is $9 / lb and the price goes a lot higher on steaks. Just using the ground beef price to compare retail 100% grass-fed to our quarter price, $9 / lb - $6.60 / lb = $2.40 / lb savings x 99 lbs = $237.60 savings over retail price per quarter. If we would compare steak prices the number would be a lot higher. When you buy our quarters you are paying the same price for everything. In the store, the steaks are at least double the ground beef price.

 

Disclaimer: The numbers provided in this FAQ are averages and will not be exactly the same for every beeve that we sell. Each animal dresses out differently and each quarter is processed to the customers request which creates differences in take home yield and processing price. For example – if you take home the broth bones, organ meat, and suet - your per pound price is lower. Most customers do not take home all of that.